Doğal hammaddelerden oluşturulabilen yapısıyla beraber çanak çömlek yapımında kullanılan porselen, yüksek ısı derecelerine dayanabiliyor olmasıyla beraber her dönemde kullanılmıştır. Günümüzde daha çok günlük kullanım amacıyla porselenler makine gücüyle üretiliyor olmalarıyla beraber antika olarak değere sahip olan porselenler de geçmiş dönemlerde el gücüyle yapılmış olmalarıyla kendi içlerinde değere sahiptirler. Porselenin ilk olarak üretimi Çin’de gerçekleşmiş olmakla beraber buradan dünyanın farklı bölgelerine yayılım göstermeyi başarmıştır. Antika olarak nitelendirilebilen porselenlerde yapımcıya ve markaya ait belirli bir damganın bulunduğu tespit edilir. Porselen alanlar, porselenlerde mevcut olan bu damgalara göre değerlemeyi yaparlar. Avrupa’da porselenlere 16.yüzyıldan sonra çok büyük bir önemin verilmiş olmasıyla beraber çeşitli işleme ve süslemeler porselen objelerde kullanılır duruma gelmiştir.

Porselen Alım Satım

Porselen alım satımda Antika Eksperi firmamız, doğru porselen objelere ulaşabilmeyi sağlar. İsteğe özel olarak belirlenmiş olan porselenleri bulabilmek bireysel olarak oldukça uğraş vericidir. Firmamız, antika konusunda sahip olduğu tecrübeyle beraber özellikle antika porselen satıcıları ve alıcıları için ortak bir noktadır. Porselen alanlar kategorisinde değerlendirilebilecek marka değerine sahip olmamızla beraber porselen alım satım konusunda her zaman sektörde üstün bir hizmet vermeyi sürdürüyoruz. Porselen alım satımda Osmanlı döneminin porselenleri bulunabileceği gibi bunun yanı sıra İtalya, Çin ve İngiltere gibi farklı devletlerin porselen konusunda sunduğu üretimler de mevcuttur.

Antika Porselen Alanlar

Antika porselenlerin kullanım amacı eski dönemlerde günümüzden daha farklıydı. İhtişamlı görünümleriyle beraber saraylarda yemekler için kullanılırdı. Günümüzde porselenlerin kullanımı günlük bir hal almış olmasıyla beraber herkes tarafından da kullanılabilir yapıda olmalarıyla eski dönemlere göre daha fazla sayıda bulunabilmektedir. Eski dönemlerden günümüze gelmeyi başarmış en az 100 yıllık değere sahip olan porselenlerin antika değeri taşıyor olmasıyla beraber, antika porselenler her anlamda oldukça farklı bir yapıdalar. Antikalar arasındaki en değerli parçalardan olan antika porselenler için çok sayıda alıcı ve satıcının bulunmasıyla beraber antika porselenler yüksek bir piyasa oranına sahiptir. Antika porselen alanlardan biri olan Antika Eksperi antika porselenin en güvenilir satış yolu oluyor.

Porselen Alanlarda Porselen Satışı Nasıl Gerçekleştirilir?

Porselen alanlar ve porselen satanlar arasında belirli bir onayın bulunmasıyla birlikte satış gerçekleştirilir. Porselen için fiyat belirlemesinin yapılmasında ekspertiz değerlendirmesi yapılmalıdır. Porselenlerin antika değerine sahip olmasıyla beraber bu değerin artması söz konusudur. El boyaması, porselenin geçmişi ve kullanılmış olup olmadığı gibi detaylar porselen satışının gerçekleştirilmesinde fiyat farkını oluşturan etmenlerdir. Her porselen aynı fiyattan alınıp satılamamaktadır. Porselenden yapılmış olan farklı ürün örnekleri mevcuttur. Yemek takımı, fincan, bardak gibi mutfak gereçlerinin yanında porselen biblo, vazo ve kutu gibi farklı objeler de mevcuttur. Porselen alanlar şeklinde arayış içerisinde olanlar, porselenlerinin sahip olduğu değere göre objelerini satabilirler.